Celami Fundacji jest materialne wspieranie rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz jego przedsięwzięć w zakresie badań naukowych, kształcenia i wychowania młodzieży oraz upowszechnianie wiedzy o roli, naukowym dorobku i znaczeniu KUL dla kultury chrześcijańskiej w Polsce i na świecie.
Swoje cele Fundacja realizuje poprzez:
- prowadzenie działalności gospodarczej w kraju i za granicą;
- promowanie dokonań twórczych i naukowych oraz inspirowanie prac naukowo–badawczych;
- współpracę ze środowiskami nauki, kultury i oświaty oraz instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi krajowymi i zagranicznymi;
- współdziałanie z jednostkami samorządu terytorialnego i administracji rządowej.
Cały dochód Fundacja Rozwoju KUL przeznacza na wsparcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają do udziału w konferencji pt.: „Współczesne wyzwania pedagogiki chrześcijańskiej” połączonej z wręczeniem Księgi Jubileuszowej dedykowanej Prof. dr hab. Alinie Rynio. Wydarzenie to odbędzie się w dn. 24.10.2024 r. w sali CTW-114.
Lubelska Uniwersjada jest organizowana od kilkunastu lat. To międzyuczelniane zawody skierowane do studentów pierwszego roku, którzy rozpoczęli studia na uczelniach wyższych województwa Lubelskiego. Tegoroczną edycję wydarzenia nasza Fundacja wsparła finansowo.
Konkurs składał się z etapu pisemnego, podczas którego uczestnicy w ciągu 45 minut musieli uzupełnić test złożony z 50 pytań zamkniętych. Następnie uczestnicy z najlepszymi wynikami z etapu pisemnego trafili do finałowej rozgrywki, podczas której odpowiadali na wylosowane pytania. Nasza Fundacja od lat wspiera wydarzenie organizacyjnie
Nasza Fundacja aktywnie wspiera działalność Chóru KUL. Nie tylko pomagamy administracyjnie i organizacyjnie, ale również prowadzimy zbiórkę środków na rzecz Chóru KUL w ramach 1,5% podatku.
W dniach 2-3 grudnia 2023 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się konferencja dla nauczycieli języka hiszpańskiego EXPERTOS ELE organizowana przez Studium Języków Obcych KUL, Szkołę Języka Hiszpańskiego „Dialogo” oraz Fundację Rozwoju KUL.
Jest to już 11 edycja przedsięwzięcia, które ma na celu propagowanie języka hiszpańskiego oraz prezentuje prototypowe rozwiązania wspierające proces dydaktyczny w zakresie nauczania tego języka. Podczas dwudniowego wydarzenia uczestnicy wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez ekspertów z Hiszpanii, czynnych zawodowo polskich nauczycieli oraz przedstawicieli wydawnictw. Będzie to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń w dziedzinie metodyki nauczania języka hiszpańskiego.
strona konferencji: https://expertosele.com/
https://www.facebook.com/expertosele
Letnia Szkoła Kognitywistyki organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego skierowana jest do młodych pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów studiów kognitywistycznych (nauk o poznaniu i komunikacji społecznej), a także akademickich instytucji prowadzących badania w szeroko rozumianej kognitywistyce. Spotkania w ramach LSK mają charakter wykładów i warsztatów obejmujących swoją tematyką takie dyscypliny jak kognitywistyka, psychologia poznawcza i społeczna, semiotyka kognitywna, kulturoznawstwo, studia nad wizualnością, neuroestetyka. W 2023 roku wiodący tytuł warsztatów “Różnorodne umysły” prowokuje nas do rozpatrzenia problemu plastyczności i różnorodności procesów poznawczych rozpatrywanych w nowej perspektywie teoretycznej i metodologicznej.
Termin realizacji projektu: 15.06.2023 – finał Konkursu
Opiekun naukowy: dr hab. Bożena Czernecka-Rej, prof. KUL (Katedra Logiki KUL)
Kontakt: bczern@kul.pl, 602-784-013
Charakterystyka projektu:
Ogólnopolski Konkurs Logiczny jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych wszystkich województw w Polsce. Celem konkursu jest rozwój sprawności logicznych u młodzieży oraz popularyzacja wiedzy o logice jako nauce o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli oraz regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń. Kompetencje logiczne mają szczególne znaczenie w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy i twórczym myśleniu. Projekt ma też na celu zatrzymanie utalentowanej młodzieży województwa na studiach w Lublinie, jak i, przede wszystkim, przyciągnięcie utalentowanej młodzieży z innych regionów Polski na studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Uczestnictwo w nim jest dobrowolne i nieodpłatne. Zainteresowani otrzymują od organizatorów niezbędne materiały konkursowe oraz zestawy ćwiczeń. Mają też możliwość korzystania z konsultacji pracowników i doktorantów Katedry Logiki KUL. Specjalnie w tym celu została utworzona strona internetowa konkursu https://konkurslogiczny.kul.pl/. Patronem medialnym Konkursu jest czasopismo i portal Filozofuj. Obecni są również przedstawiciele lokalnych mediów.
Etap szkolny odbył się 22.04.2023, natomiast etap finałowy miał miejsce 15.06.2023 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Oprócz pisania testu finałowego miało miejsce spotkanie nauczycieli z Władzami i pracownikami Wydziału Filozofii. Młodzież wraz z nauczycielami uczestniczyła również w sesji naukowej z dwiema prelekcjami: Jakie korzyści daje logiczne myślenie? oraz Sztuczna inteligencja, sztuka i logika. W przerwie między wykładami miała miejsce promocja kierunków studiów w KUL oraz prezentacja czasopisma „Filozofuj”.
Zainteresowanie Konkursem jest bardzo duże. W etapie szkolnym wzięło udział 1.094 uczniów ze wszystkich województw w Polsce. Do finału zakwalifikowało się 157 osób. Przyjechali oni wraz ze swoimi nauczycielami lub rodzicami. Organizatorzy zapewnili obiad oraz serwis kawowy w dniu konkursu.
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali papierowe teczki z logo KUL z dyplomem finalisty Konkursu oraz drukowanymi materiałami promocyjnymi (folder o kierunkach studiów w KUL, zakładki). Nauczyciele otrzymali teczki z logo KUL z podziękowaniem za przygotowanie uczniów (dyplom + książka).
Komisja Konkursowa przyznała 5 wyróżnień i 10 tytułów laureata. Oto lista osób nagrodzonych:
1 miejsce: Mateusz Kozakowski – I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie (nagroda laptop, książki, roczna prenumerata czasopisma Filozofuj).
2 miejsce: Dagna Czubla – XIV Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Staszica w Warszawie (nagroda: smartfon, książki, roczna prenumerata czasopisma Filozofuj).
3 miejsce: Antoni Antoszek – III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (nagroda: tablet, książki, roczna prenumerata czasopisma Filozofuj).
4 miejsce: Dmytro Harasiuk – I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim (nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
5 miejsce: Jan Stąpór – V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach (nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
6 miejsce: Julia Jurczak – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim (nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
7 miejsce: Mateusz Pastuszko – I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie ((nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
8 miejsce: Kamil Kowalik – I Liceum w Chmurze w Warszawie (nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
9 miejsce: Szymon Kuźba – I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim (nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
10 miejsce: Natasza Kraszewska – VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (nagroda: słuchawki bezprzewodowe, książki).
Wyróżnienia:
Zuzanna Dybek – V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach.
Julia Marchel – I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim.
Maria Pichór – XLII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
Weronika Rychlik – XIV Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Staszica w Warszawie.
Szymon Zawada – XIV Liceum Ogólnokształcące im Stanisława Staszica w Warszawie.
Oprócz nagród rzeczowych laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali indeksy na wybrane kierunki: Filozofia, Retoryka stosowana, Kognitywistyka.
W organizacji etapu finałowego ogromny udział mieli studenci i doktoranci Wydziału Filozofii KUL. Opiekę merytoryczną sprawowali Pracownicy Katedry Logiki. Wszystkie osoby pracowały jako wolontariusze.
Wszystkie dodatkowe informacje oraz zdjęcia z finału znajdują się na stronie internetowej Konkursu: https://konkurslogiczny.kul.pl/
Z poważaniem,
Bożena Czernecka-Rej – przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XI OKL
Uczelniany Samorząd Studentów KUL we współpracy z Samorządem Doktorantów KUL oraz Fundacją Rozwoju KUL organizuje Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2023.
KULturalia (wcześniej Kulaż) to cykliczny, sztandarowy projekt Uczelnianego Samorządu Studentów KUL, organizowany od 1974 roku i promujący wysoką kulturę studencką. Przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń akademickich, realizowanych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Cieszy się ono popularnością wśród studentów i mieszkańców Lublina. Posiada także ugruntowaną pozycję wśród lubelskich imprez kulturalnych. KULturalia jako jedyne w Polsce odbywają się bez udziału podmiotów powiązanych z branżą alkoholową oraz tytoniową.
Celem wydarzenia jest animacja życia akademickiego i integracja środowiska studenckiego. W tym roku wydarzenie spełnia także rolę charytatywną – częściowy dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.
Kulminacyjnym punktem tegorocznych KULturaliów są dwudniowe KULturaliowe Koncerty Muzyczne z udziałem znamienitych gwiazd. W dniach 26-27.05.2023 roku na Dziedzińcu Gmachu Głównego KUL wystąpią: Sylwia Grzeszczak, Happysad, Ania Karwan oraz Natalia Szroeder.
Gala Sukcesu to coroczne wydarzenie o charakterze biznesowo-kulturalnym i popularyzatorskim, podczas którego osobom i podmiotom realizującym bądź wspierającym ideę przedsiębiorczości wręczane są Nagrody „Lubelski Akant Przedsiębiorczości”.
Gala po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku, a od 2013 roku gości w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od 2021 roku odbywa się pod auspicjami Rektorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Politechniki Lubelskiej: ks. prof. dra hab. Mirosława Kalinowskiego i prof. dra hab. inż. Zbigniewa Patera.
Nagrody „Lubelski Akant Przedsiębiorczości” przyznaje Kapituła pod przewodnictwem prof. dra hab. inż. Andrzeja Wac-Włodarczyka, natomiast za organizację Gali Sukcesu odpowiada Komitet Organizacyjny pod przewodnictwem Tomasza Tokarskiego.